11.2.2025 je dan varne rabe interneta
Letošnja tema je umetna inteligenca. Ta prinaša veliko prednosti pa tudi nova tveganja. Z učenci 8. razredov smo se pogovorili o možnih tveganjih pri uporabi novih urodij in primerjali rezultate ankete z drugimi šolami po Sloveniji.
Trenutne združene anonimne rezultate ankete, ki jo v času okrog 11.2 rešujejo po šolah v Sloveniji, si lahko pogledate tukaj: anketa za učence 7-9 razred
Večina otrok se je že srečala z UI in jo kdaj uporabi za šolo, nekateri pa so imeli že tudi negativne izkušnje.
Pogledali smo si primere z UI izdelanih slik oseb in preverili, če ima CHAT GPT vedno prav. Nima.
Pri mlajših učencih smo se pogovorili o osnovah UI in dejstvu, da naj je ne bi uporabljali do 13 leta, kasneje pa pod nadzorom staršev.
Mateja List
Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje – Safe.si vabi na predavanje o UI in mladostnikih

Vabimo vas na brezplačni seminar za starše na katerem bomo predstavili izzive in tveganja, ki jih prinaša umetna inteligenca. Seminar bo potekal preko YouTube v četrtek 13. februarja med 18. in 19. uro.
Umetna inteligenca postaja sestavni del življenja mladostnikov. Raziskava, ki sta jo v letu 2024 v okviru Ciljnega raziskovalnega projekta Digitalna zrelost mladih: družbene potrebe in neformalno izobraževanje mladih v digitalni dobi, izvedli Fakulteta za družbene vede in Pedagoška fakulteta UL, je pokazala, da umetno inteligenco pri šolskem delu uporablja 96,1 % srednješolcev (dnevno 20,4 %, tedensko 39,9 %, mesečno 21,5 % in nekajkrat letno 14,3 %). Tudi v osnovni šoli najstniki že uporabljajo umetno inteligenco.
Generativna umetna inteligenca je lahko v pomoč mladostnikom. Je tehnologija, ki prinaša marsikaj pozitivnega, pa tudi veliko izzivov in tveganj, ki pa jih v celoti še ne poznamo.
Na Safe.si podrobno spremljamo razvoj generativne umetne inteligence in tveganj, ki jih predstavlja za mladostnike. V spletnem seminarju boste izvedeli, katera so najbolj problematična tveganja in izzivi, s katerimi se mladostniki srečujejo, pri čemer napačne informacije niti niso najbolj pereče.
Skozi problematiko tveganj vas bo popeljal Marko Puschner, sodelavec Safe.si in avtor priročnika za starše najstnikov Vzgoja za internet.
Vabimo vas, da se prijavite na ogled brezplačnega seminarja, ki ga bo mogoče spremljati preko YouTube. Vprašanja lahko oddate že pri prijavi, lahko pa jih boste zastavljali tudi med seminarjem. Na nekaj izbranih vprašanj bo predavatelj odgovoril ob koncu seminarja. Posnetek seminarja bo na voljo prijavljenim takoj po zaključku.
- Datum: 13.2.2025
- Ura: 18:00 – 19:00
- Lokacija: YouTube – povezavo vam bomo poslali po prijavi na vaš e-naslov
- Prijava na seminar >>