poklicna orientacija

KARIERNA ORIENTACIJA

Učenci lahko sami obiščejo dogodke, ki jim lahko pomagajo pri raziskovanju interesov za njihovo nadaljnjo izobraževalno pot:

  • Sejem Informativa (17. in 18. januar na Gospodarskem razstavišču)
  • Informativni dnevi (14. in 15. februar na srednjih šolah)
  • Dnevi odprtih vrat posameznih srednjih šol

Z učenci bo potekala karierna orientacija tudi na razrednih urah in individualno pri šolski svetovalni delavki Anji Klepac.

Uporabni spletni naslovi:

POMEMBNI DATUMI ZA VPIS V SREDNJE ŠOLE

Razpis za vpis v srednje šole v šolskem letu 2025/26 – objavljen bo na spletni strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje (https://www.gov.si/teme/vpis-v-srednjo-solo/) v januarju 2025, najkasneje 17. 1. 2025.

Razpis za vpis v srednje šole v šolskem letu 2025/26do 17. 1. 2025
Prijava (in opravljanje) preizkusov nadarjenosti ter posredovanje dokazil o izpolnjevanju posebnega vpisnega pogojado 4. 3. 2025 (8. do 22. 3. 2025)
Nacionalno preverjanje znanja – slovenščina24. 3. 2025
Nacionalno preverjanje znanja – matematika27. 3. 2025
Nacionalno preverjanje znanja – šport1. 4. 2025
Prijavljanje za vpis v 1. letnikdo 2. 4. 2025
Javna objava številčnega stanja prijav8. 4. 2025
Morebitni prenosi prijavdo 24. 4. 2025
Razdelitev spričeval13. 6. 2025
Vpis oziroma izvedba 1. kroga izbirnega postopkaod 16. do 20. 6. 2025
Objava rezultatov in spodnjih mej 1. kroga izbirnega postopka20. 6. 2025
Prijava kandidatov v 2. krog izbirnega postopka26. 6. 2025
Vpis oziroma izvedba 2. kroga izbirnega postopka2. 7. 2025

MERILA ZA IZBIRO KANDIDATOV V PRIMERU OMEJITVE VPISA

Razvrstitev kandidatov glede na vsote odstotkov:

Športna gimnazija in programi s preizkusi nadarjenosti – dodatne točke

V primeru, da bo na spodnji meji več kandidatov z istim številom, se izbira opravi glede na dosežke na NPZ iz slovenščine in matematike.

Če kandidat iz opravičljivih razlogov ne bo imel dosežkov na NPZ, se mu bo za potrebe vpisnega postopka v programe z omejitvijo določi nadomestni dosežeksrednja vrednost dosežkov kandidatov, ki imajo enak seštevek zaključnih ocen

Posebni pogoji za vpis na nekatere srednje šole

  • Srednja oblikovna šola Ljubljana: tehnik oblikovanja in fotografski tehnik – preizkus likovne nadarjenosti
  • Srednja šola za farmacija, kozmetiko in zdravstvo: tehnik zobne protetike – preizkus ročnih spretnosti, razlikovanja barv in smisla za oblikovanje
  • Umetniška gimnazija: likovna smer – preizkus likovne nadarjenosti; glasbena smer – preizkus glasbene nadarjenosti; plesna smer – preizkus plesne nadarjenosti
  • Športna gimnazija in ekonomska športna gimnazija: zdravniško potrdilo osebnega zdravnika, ali zdravnika specialista medicine dela in športa, ali potrdilo o rednem preventivnem pregledu kandidata v zadnjem letu, iz katerega je razvidno splošno zdravstveno stanje kandidata IN potrdilo nacionalne panožne športne zveze za vpis v športni oddelek, ki vsebuje izjavo trenerja o sodelovanju s športnim koordinatorjem in podatke o doseženih športnih rezultatih kandidata v zadnjih dveh letih.

SLOVENSKI ŠOLSKI SISTEM

tabela vrste sol

Srednje splošno izobraževanje (gimnazija)

Srednje splošno izobraževanje traja 4 leta. Pogoj za vpis je uspešno končano osnovnošolsko izobraževanje. Za nekatere programe so potrebni še posebni pogoji (športna gimnazija, ekonomska športna gimnazija in umetniška gimnazija). Zaključi se s splošno maturo, pri čemer dijak ne dobi poklica. Nadaljnje izobraževanje je možno na vseh univerzitetnih študijskih programi, višjih in visokih šolah.

Srednje strokovno izobraževanje (SSI)

Srednje strokovno izobraževanje traja 4 leta. Pogoj za vpis je uspešno končano osnovnošolsko izobraževanje ali zaključeno nižje poklicno izobraževanje. Zaključi se s poklicno maturo, pri čemer dijak pridobi poklic. Nadaljnje izobraževanje je možno na višji ali visoki šoli, z opravljenim petim predmetom na maturi na določenih univerzitetnih programih ali z opravljenim maturitetnim tečajem (dodatno 1 leto) na vseh univerzitetnih programih.

Srednje poklicno izobraževanje (SPI)

Srednje poklicno izobraževanje traja 3 leta. Pogoj za vpis je uspešno končano osnovnošolsko izobraževanje ali zaključeno nižje poklicno izobraževanje. Zaključi se z zaključnim izpitom, pri čemer dijak pridobi poklic. Nadaljnje izobraževanje je možno na poklicnem-tehniškem izobraževanju – PTI.

Poklicno-tehniško izobraževanje (PTI)

Poklicno-tehniško izobraževanje traja 2 leti. Je nadaljevanje srednjega poklicnega izobraževanja (SPI). Zaključi se s poklicno maturo, pri čemer dijak pridobi poklic. Nadaljnje izobraževanje je možno na višji ali visoki šoli, z opravljenim petim predmetom na maturi na določenih univerzitetnih programih ali z opravljenim maturitetnim tečajem (dodatno 1 leto) na vseh univerzitetnih programih.

Nižje poklicno izobraževanje (NPI)

Nižje poklicno izobraževanje traja 2 leti. Pogoj za vpis je končana osnovnošolska obveznost (vsaj 7. razred) in starost 15 let, oziroma končana osnovna šola po prilagojenem programu. Zaključi se z zaključnim izpitom. Po koncu se lahko izobraževanje nadaljuje na srednje poklicnem ali srednje strokovnem izobraževanju.

IZRAČUN TOČK

Točke pridobljene iz ocen, se izračunajo s seštevanjem zaključnih ocen vseh obveznih predmetov v sedmem, osmem in devetem razredu. Maksimalno število točk je 175, pri čemer je v 7. in 9. razredu možno doseči 55 točk in v 8. razredu 65 točk.

tabela tocke vpis poklicna orientacija
Dostopnost